Röda Korset var välgörenhetspartner för Mumin 80-årsjubileet 2025 — dörren är alltid öppen.

Muminpappan står i dörröppningen


Tove Jansson började samarbeta med Röda Korset redan på 1960-talet. För att fira Mumin-figurernas 80-årsjubileum förenade Moomin Characters återigen sina krafter med Röda Korset för att samla in pengar till behövande.

För att fira sitt 80-årsjubileum 2025 donerade Moomin Characters 100 000 euro till Finlands Röda Kors de Ungas skyddshus. Dessutom donerar många Mumin-licensinnehavare en del av försäljningen av vissa produkter till Röda Korset.

– Vi är oerhört tacksamma mot Moomin Characters för det långvariga och givande samarbetet. I Mumin-berättelserna symboliserar Muminhuset trygghet, skydd och gemenskap. Vi på Röda Korset vill vara det för de behövande. För att genomföra vårt hjälparbete är långvariga partners avgörande, säger Sirpa Solehmainen, insamlingschef på Finlands Röda Kors.

Läs mer om jubileumsårets evenemang

Produktpartners för jubileumsåret 2025