
Företagets frivilligverksamhet
Frivilligverksamhet inom Röda Korset är ett utmärkt sätt att förbättra gemenskapen bland personalen, öka arbetets betydelse och göra världen till en bättre plats.
Samtidigt förmedlar ni era värden och skapar välbefinnande på ett konkret sätt.
För de anställda är frivilligverksamheten givande och mångsidig.
Låt oss tillsammans hitta lämpliga sätt för ert företag att hjälpa. Kontakter: yritykset(at)rodakorset.fi, 020 701 2000. Vi betjänar vardagar kl. 8.30–16.

Så här kan ett företag delta i Hungerdagen

Riktlinjer mot rasism för grupper

Röda Korset och målen med hållbar utveckling
Frivilligverksamhet för företag
Gör gott med Kontti
Genom att donera saker eller kläder stödjer ni Röda Korsets biståndsarbete. Ni kan samla in prylar eller kläder på ert företag och komma överens om upphämtning av produkterna med Röda Korsets Kontti-återanvändningsvaruhus.
Se kontaktuppgifter till Kontti-varuhusen
Av Konttis resultat går 2/3 till hjälpverksamhet i Finland och 1/3 till katastroffonden, vars medel går till hjälp vid plötsliga kriser och olyckor i Finland och utomlands. En del av de donerade kläderna skickas till krisområden.
En BlodGrupp är ett gäng som regelbundet ger blod. Vem som helst kan starta en BlodGrupp till exempel tillsammans med ett gäng från arbetsplatsen eller hobbygruppen eller tillsammans med kompisar. Exempelvis fem blodgivare hjälper samtidigt upp till 15 patienter. När man är fler mångdubblas både hjälpen och glädjen i att hjälpa!
Starta en BlodGrupp
Personalen på ert företag är varmt välkommen att delta i våra nyttiga utbildningar och ansluta sig till Röda Korsets omfattande frivilligreserv. Arbetsgivaren kan valfritt göra det möjligt för hjälpare som gått utbildningen att delta i frivilligverksamhet även på arbetstid.
Ni kan läsa mer om vilka möjligheter och utbildningar inom frivilligverksamheten som Finlands Röda Kors erbjuder här.
En utbildning i första hjälpen är en del av arbetarskyddet på ett företag. Utöver att förbättra färdigheterna i första hjälpen fungerar utbildningen som en helhet som förebygger olyckor på arbetsplatsen. Utbildningarna skräddarsys efter företagets behov.
Läs mer om utbildningarna i första hjälpen
Mest kännetecknande för Hungerdagsinsamlingen är de frivilliga bössinsamlarna i sina röda västar. Känner du igen glädjen i att hjälpa och jobba tillsammans som de förmedlar?
Följande Hungerdagsinsamling ordnas på hösten. En bössinsamling ordnas runt om i Finland under perioden 28–30.9.2023. Kom med tillsammans!
Man kan lätt arbeta som frivillig på den egna orten.
Sök Hungerdagen-evenemanget på din egen ort
Ni kan också starta en nätinsamling för ert företag och bjuda in personalen, intressentgrupperna och kunderna att hjälpa från början av september till slutet av oktober.