Regler för lotteriet

Regler för lotteriet

1.Arrangör

Finlands Röda Kors

2.Tidsperiod

Man kan delta i lotteriet 22.4–31.5.2026.

3.Deltagande

Alla myndiga personer som fyllt i lotteriformuläret kan delta. Personer som deltagit i planeringen eller genomförandet av lotteriet samt deras familjemedlemmar får inte delta.

4.Genomförande av lotteriet, meddelande till vinnarna och utdelning av priser

Priserna lottas ut i närvaro av en opartisk person den 1.6.2026. Vinnarna meddelas personligen och ombeds uppge en leveransadress i Finland. Om vinnaren inte svarar inom 7 dagar annulleras vinsten och arrangören har rätt att dra en ny vinnare. Priset kan inte bytas mot pengar eller annat pris.

5.Priser 

Den 2.6.2026 lottas ut:

  • 2 st presentkort à 50 € till Röda Korsets butik
  • 3 st presentkort à 20 € till Röda Korsets butik

6.Behandling av personuppgifter

Röda Korset behandlar deltagarnas personuppgifter för att genomföra lotteriet och överlämna priserna samt på det sätt som beskrivs i dataskyddsbeskrivningen.

7.Offentlighet och övriga villkor

Arrangören har rätt att offentliggöra vinnarnas namn (förnamn + första bokstaven i efternamnet + hemort) på sin webbplats. Arrangören ansvarar för lotteriskatten. Arrangören har rätt att vid behov göra ändringar i lotteriets genomförande, såsom i priserna, genom att meddela om detta på sin webbplats. Om det finns skäl att misstänka fusk har arrangören rätt att diskvalificera deltagaren.